Mediacje społeczne – intensywny kurs w fundacji Mediare

Zazwyczaj świadomie kieruję się ku różnym angażującym mnie działaniom. Ostatnimi czasy podjąłem szereg działań o charakterze intuicyjnym, kierując się przeczuciem, dobrą wolą i ciekawością nieznanego. To spowodowało, że właśnie rozpocząłem intensywny kurs „Mediator w społeczności” (mediacje społeczne) prowadzony przez Alicję Kratę i Zofię Kinowską z Fundacji MEDIARE: Dialog-Mediacja-Prawo. Po pierwszych dwóch dniach odnoszę wrażenie, że ten „dziwny” sposób kierowania moim rozwojem może prowadzić ku w nowej, ciekawej i pełnej niespodzianek przestrzeni społeczno-kulturalnej.

Intensywność kursu jest wyzwaniem – co drugi weekend przez cztery miesiące muszę zorganizować taką opiekę nad dziećmi, bym nie miał wyrzutów, że pozbawiam ich kontaktu z tatą i mamą. Kolejnym wyzwaniem może być to, że mediatorami będziemy stawać wspólnie z moją kochaną żoną równocześnie w jednej sali. Bardzo jestem ciekaw wrażeń i wniosków jakie wyniesiemy, kiedy być może dane nam będzie odgrywać skłóconych partnerów podczas mediacji.

Wspomnę, że kurs ma charakter warsztatowy. Wymaga zaangażowania, olbrzymiej dozy autorefleksji oraz … wcielania się w role mediatorów i klientów. Innymi słowy poznajemy nie tylko warsztat ale i perspektywę stron konfliktu. Coaching odsłaniał łagodne, twórcze i rozwojowe cechy klientów. Mediacje społeczne to spojrzenie na „ciemną stronę mocy”.