Life Coach, czyli mediator między mną, a mną

W życiu każdego z nas pojawia się moment, w którym czujemy potrzebę zmiany. Chcemy iść do przodu, zamienić otoczenie, w którym funkcjonujemy na inne – ciekawsze, milsze, ambitniejsze. Mamy wrażenie, że czegoś nam brakuje. Mówimy o niewygodzie i niskiej motywacji. Czasem o wypaleniu. Często też mamy obawy lub wątpliwości. Chcemy działać i … I nic. Wielu moich klientów zwracając się do coacha zmierzyło się trudnymi sytuacjami i podjęło życiowe wyzwanie. 

Wierzę, że kilka poniższych akapitów wyjaśni, kiedy i w jakich sytuacjach warto skorzystać ze wsparcia life coach’a.

Wyzwania dnia codziennego …

Żyjemy w społeczeństwie pełnym wyzwań i zróżnicowanych poglądów na życie.

Mierzymy się z opiniami bliskich, przyjaciół, współpracowników. Czasem jesteśmy zdumieni brakiem lojalności i uczciwości innych. Dbamy o relacje zawodowe niejednokrotnie będąc zmuszeni do weryfikowania naszych opinii o drugim człowieku.

Wychowujemy dzieci z wysiłkiem godząc priorytety zawodowe z osobistymi. Pnąc się po szczeblach kariery odsuwamy decyzje związane z założeniem rodziny. Wracając z urlopu wychowawczego orientujemy się, że dotychczasowe miejsce pracy już nam nie odpowiada. Działając pod presją czasu zaniedbujemy własne zdrowie i potrzebę rozwoju. Próbujemy żyć zgodnie z ewoluującymi normami społecznymi, choć sami wyznajemy inne. Zmieniamy pracę licząc na lepszą atmosferę, czy doskonalszego szefa.

Czasem stajemy przed wyzwaniem, czy decyzją tak wielką, że sama myśl o niej wywołuje poczucie pustki i przerażenie. Bywa, że emocje rządzą nami i naszym zachowaniem. Wielokrotnie towarzyszy nam poczucie braku sensu w życiu. Potrzebujemy celu, wytycznych, co mamy robić. Poszukujemy aktywności, w której czulibyśmy się pożyteczni.

Moje doświadczenia …

Jestem mężem i tatą trójki dzieci. Zetknąłem się z wyzwaniami, przed jakimi staje rodzic – powierzenie opieki i kształcenia dziecka z dysfunkcjami rozwojowymi systemowi edukacji, zmierzenie się z systemem opieki zdrowotnej w związku z przewlekłą chorobą oczu drugiej córki, czy inspirowanie syna do wychodzenia poza szkolne i stereotypowe schematy.  Przeżyłem kryzys małżeński. Prowadzę rodziny biznes – szkoła coachingu. Większość tych doświadczeń kształtowała i wciąż kształtuje mój charakter.

Byłem zarówno pracownikiem, jak i pracodawcą. Studiowałem na różnych uczelniach, czasem porzucając studia w połowie. Dwukrotnie zbankrutowałem. Przez 15 lat realizowałem skrajnie zróżnicowane przedsięwzięcia, przeżywałem porażki i sukcesy ze wspólnikiem, który był dla mnie partnerem biznesowym, lecz nie przyjacielem. Do dziś pozostajemy w dobrych relacjach. Stoczyłem batalię z urzędem skarbowym.

Zmierzenie się z życiowymi wyzwaniami wymagało użycia intelektu, intuicji, sprawności i wsparcia ludzi mądrzejszych i bardziej doświadczonych ode mnie. Przede wszystkim wymagało poznania siebie i schematów, jakimi się posługuję w działaniu. Trudne sytuacje zbliżają ludzi. Coaching na różnych etapach związku z moją ukochaną, kariery lub bycia tatą byłby stawaniem się najlepszą wersją siebie – najbardziej odpowiedniej dla wyzwania przed którym stałem.

Z jakimi tematem warto zwrócić się life coach’a?

Klienci często przychodzą z tematem, pod którym ukrywa się drugi znacznie większy. Life coach może być doskonałym partnerem do zmierzenia się z wyzwaniami takimi, jak:
• uporządkowanie priorytetów rodzinnych i zawodowych,
• przejęcie kontroli i zarządzanie sobą w czasie,
• naprawienie lub zadbanie o relacje zarówno te bliskie jak i dalsze,
• odbudowanie poczucia wartości i wiary w swoje możliwości lub kompetencje,
• nabranie dystansu i spojrzenia z lotu ptaka na swoją sytuację osobistą lub zawodową,
• powrót, zmiana, zdobycie pracy,
• przygotowanie się do dużej decyzji/projektu w rodzinie lub pracy
• pozbycie się wątpliwości i obawa o przyszłość swoją lub bliskich,
• zbudowanie wizji, określenie celu i planu działania
• pogodzenie życia osobistego z życiem zawodowym

Być może niektóre z powyższych wyzwań są Ci bliskie. Podczas sesji z life coach’em przyjrzysz się sobie i wyzwaniom z różnych perspektyw. W bezpiecznych i gwarantujących poufność warunkach odpowiesz sobie na pytania, których zwykle sobie nie zadajesz. 🙂

Rezultaty life coachingu

 • Rezultatem spotkań life coaching’u mogą być na przykład:
 • długoterminowa wizja i plan działania w sferze osobistej i zawodowej (np. 2, 5, 10 lat)
 • poczucie wartości i zaufanie do siebie
 • zwiększona równowaga w życiu osobistym i zawodowym
 • ekscytująca i samo-motywująca wizja/cel na przyszłość
 • wartościowe i partnerskie relacje z bliskimi i przyjaciółmi
 • uporządkowane priorytetów i łatwość ich określania
 • samoświadomość, autonomia i asertywność
 • uporządkowanie i powierzenie bliskim dotychczas wykonywanych przez Ciebie obowiązków
 • umiejętność dbania o swoje granice i umiejętne artykułowanie swoich potrzeb
 • odwaga i pewność siebie w podejmowaniu ważnych lub trudnych decyzji

Opinie klientów

Nazywam się Anna M-W.,

Jestem radcą prawnym, pracującym w Biurze prawnym C. S.A. Po roku od urodzeniu mojego pierwszego synka wróciłam do pracy w zawodzie. Z chwilą przekroczenia progu biurowca, zaczęłam życie w dwóch alternatywnych rzeczywistościach. Być może gdyby te światy były wyłącznie alternatywne, nigdy nie zaczęłabym pracować z coachem Krzysztofem Nowakiem. Stało się jednak inaczej – wykluczające się role spowodowały wewnętrzny konflikt, który kład się cieniem na wszystkich sferach mojego życia. W takim momencie rozpoczęłam pracę z coachem Krzysztofem Nowakiem. Przez pół roku Krzysztof wykorzystując swoją wiedzę, doświadczenie życiowe oraz niebywały dar słuchania i słyszenia klienta – zadawał pytania, parafrazował, rysował, nierzadko prowokował.  Były spotkania, na których ja mówiłam, o On wyławiał to, co faktycznie było istotnego z punktu widzenia pracy coachingowej tzw. trudne emocje, hamujące przekonania, negatywne nastawienia.  Krzysztof – elastyczny i kreatywny – dostosowywał narzędzia do moich możliwości rozwoju, zaskakiwał mnie różnorodnością ćwiczeń oraz propozycji, w jaki sposób możemy do danego tematu podejść.

Krzysztof jest coachem empatycznym, pracującym z klientem w atmosferze zaufania, zaangażowanym w to z czym do niego przychodziłam. Pracowaliśmy na poziomie wartości, wyznaczania celów osobistych i zawodowych, w obszarze identyfikowania kompetencji oraz ujawniania talentów, planowania i realizacji zadań oraz zarządzania zmianą. W jaki sposób to działa, ze to ja rozwiązywałam konflikty, znajdowałam odpowiedzi czy podejmowałam decyzję w poczuciu wygranej? Trudno mi powiedzieć, wiem jednak, że cokolwiek bym nie napisałam na temat Krzysztofa i pracy z nim, to nie odda to skali zmian, jakie zaszły w moim życiu w sumie „mimochodem”, a jednak w efekcie tych spotkań. Proces zmian, który dokonał się podczas pracy z Krzysztofem to jak wielkie „sprzątanie w szafie”, w którym wymieniasz całą garderobę, a to co decydujesz się zostawić trafia w końcu na swoje miejsce.

Dzisiaj, dzięki współpracy z Krzysztofem, wiem z jak wielką pasją mogę działać zawodowo. Dzisiaj zamiast trwać w konflikcie, który chciałam rozwiązać za pomocą rezygnowania z tego co dla mnie istotne, podejmuje świadomie decyzje w obszarze osobistym i zawodowym w oparciu o to co dla mnie najważniejsze.

Anna M-W., Radca prawny w holdingu C. S.A., mama dwójki dzieci

W okresie wrzesień – listopad 2013 roku korzystałam z coachingu u Krzysztofa Michała Nowaka. Odbyliśmy 8 spotkań, z których 6 stanowiło zamknięty proces, 2 pozostałe były samodzielnymi sesjami służącymi pracy z konkretnymi celami. Łącznie około 20 godzin. Praca z Krzysztofem była dla mnie wyjątkowym doświadczeniem ze względu na jej lekką, przyjazną formę, a przy tym ogromną skuteczność. Z radością szłam na kolejne spotkania, „odrabiałam prace domowe” oraz robiła plany i podsumowania pomiędzy sesjami ponieważ każde spotkanie to była kolejna, duża dawka dobrej energii.

Krzysztof jest bardzo rzetelny w roli coacha. Poczynając od zawarcia kontraktu po podsumowanie sesji zachowywał pełną uważność na to co mówiłam i robiłam. Celnie wychwytywał moje schematy myślenia i postępowania, umiejętnie je „rozpakowywał” i „rozbrajał” – ułatwiając mi dostrzeżenie mechanizmów mojego funkcjonowania.

Zachowywał pełną akceptację wobec tego co słyszał – nie oceniał, nie kwestionował, a także nie zakładał, że „coś jest jakieś”. Taka postawa pozwoliła mi swobodnie i bez obaw rozmawiać o wszystkim co było do omówienia, nawet wtedy gdy dotykałam spraw trudnych i łzy pojawiły się w moich oczach. Często podsumowywał to co słyszał, robiąc przy tym graficzne odniesienia – rysunki, schematy, obrazy. To działało zarówno dla niego, jak i dla mnie – pomagało utrzymać wątek, dostrzec powiązania i wyciągać wnioski z tego co stawało się widoczne „czarno na białym”, a czasami „kolorowo na kolorowym”.

Niezwykle ważne było dla mnie to, że cała praca odbywała się w atmosferze lekkości, radości i wesołej prowokacji. Krzysztof stosował zróżnicowane formy pracy, stawiając przede mną różnego rodzaju wyzwania i zadania. Oboje dobrze się bawiliśmy czując jednocześnie, że każda sesja to kawał rzetelnej pracy i sumiennie wykorzystana każda minuta spotkania.

Po coachingu doceniłam wiele swoich umiejętności i mocnych stron, które wcześniej bagatelizowałam, albo nawet je negowałam. Dzięki temu dostrzegam nowe możliwości i nabrałam odwagi by po nie sięgać. Teraz zupełnie inaczej podchodzę do życia i tego co się w nim wydarza – doceniam siebie. Moi znajomi także dostrzegli te zmiany.

Szczerze polecam Krzysztofa każdemu od kogo słyszę, że potrzebuje coachingu, albo że chce coś zmienić w swoim życiu.

Bogumiła F., businesswoman, coach, psycholog, mama

W indywidualnych spotkaniach coachingowych prowadzonych przez Krzysztofa M. Nowaka uczestniczyłam w okresie październik – grudzień 2013.

Spotkania z Krzysztofem były prawdziwą przyjemnością i na długo wnioski z nich płynące pozostaną w pamięci. Krzysztof wg mnie wspaniale potrafi znaleźć kontakt i nić porozumienia z każdą chyba osobą. W sposób niezwykle wnikliwy jest w stanie rozłożyć każdy problem na czynniki pierwsze i pomóc znaleźć wyjście z wielu trudnych sytuacji. Warto też dodać, że ma wszechstronne zainteresowania i bogate doświadczenie zawodowe. Często polecał mi ciekawe książki czy artykuły związane z tematami naszych rozmów, co bardzo wzbogacało te spotkania.

Co niezwykle ciekawe w moim przypadku, to Krzysztof pozwolił mi zrozumieć jedną wydawałoby się prostą rzecz. Jeśli człowiek ma mnóstwo spraw i zadań na głowie i od dłuższego czasu pada ze zmęczenia, to powinien podejść do odpoczynku tak, jak do jednego z takich zadań i najzwyczajniej w świecie go zaplanować, a potem zrealizować. W przeciwnym razie skrajne zmęczenie z pewnością negatywnie odbiją się na zdrowiu i efektywności pracy. Niestety w ferworze codziennych zmagań czasu na odpoczynek zawsze mi brakowało, albo po prostu nie traktowałam go jako priorytetu. Teraz wiem, że muszę znaleźć na niego choć kilkanaście minut dziennie. I za tę prosta mądrość życiową pomiędzy wielu innymi jestem Krzysztofowi bardzo wdzięczna.

Zazwyczaj osoby decydujące się na coaching planują w jego wyniku dokonać zmian w życiu, czasami nawet radykalnych. W moim przypadku zdarzyło się coś zupełnie odwrotnego. Dzięki wnikliwym analizom i rozmowom z Krzysztofem, zrozumiałam, że zmiany, które chcę w swoim życiu wprowadzić mają znaczenie drugorzędne i tak naprawdę to, co w życiu najważniejsze już szczęśliwie posiadam. Dodatkowo spotkania te pozwoliły mi utwierdzić się w przekonaniu, że moje podejście do życia i przyjęte wartości mają sens i po prostu warto to kontynuować. Czasami jak widać żadna radykalna zmiana nie jest potrzebna i za uświadomienie mi tego jestem Krzysztofowi bardzo wdzięczna.

Szczerze polecam Krzysztofa jako coacha, a także bardzo „barwnego” człowieka, którego warto poznać.

Katarzyna M., Menedżer z 20-letnim stażem pracy w bankowości i przedsiębiorstwach, kierownik projektów, żona i matka

Praca z Krzysztofem Michałem Nowakiem była świetną zabawą. To wielka zaleta. To sprawia, że praca nad sobą i odkrywanie swojego potencjału daje dużo radości, a do wyznaczonego celu dochodzi się niepostrzeżenie. Bez wysiłku. Czy to nie najlepsza rekomendacja? Osiągasz cele radośnie i bez wysiłku.

Moje największe odkrycie w czasie naszych sesji to spostrzeżenie, że mój sposób realizacji celów jest moim specyficznie własnym, co nie oznacza, że gorszym niż te powszechnie uznane za skuteczne.”

Dorota O., Menadżer w międzynarodowej organizacji pozarządowej, coach 

Czym jest life coaching …

Life coaching to praca z drugim człowiekiem mająca na celu by stawał się on najlepszą wersją samego siebie. Jedna z moich klientek (Anna M-W.) użyła raz sformułowania:

Krzysiek, Ty jesteś takim mediatorem między mną , a mną!

Jest to jeden z najlepszych opisów coachingu jakie spotkałem. Coaching to stwarzanie warunków, w których drugi człowiek sam odkrywa nowe informacje na swój temat. Dzieje się to podczas rozmowy wzbogaconej o różnorodne ćwiczenia i zachowania mające na celu postawienie się w różnych punktach widzenia, by inaczej spojrzeć na problem lub cel. Dzięki takiej rozmowie klient poszerza świadomość siebie i otoczenia, w którym funkcjonuje. Dzięki temu odważniej i pewniej podejmuje decyzje oraz przystępuje do działań wprowadzający pożądane zmiany w życiu osobistym i zawodowym.

Kim jestem i co mnie napędza …

Przede wszystkim jestem partnerem mojej żony, tatą wspaniałych dzieci i synem dobrych rodziców. Jestem coachem, trenerem i mediatorem. Prowadzę renomowany kurs coachingu w Studium Coacha Life. Realizuję projekty unijne, w tym projekt o wypaleniu zawodowym. Angażuję się w sensowne i pożyteczne projekty społeczne. Aktualnie współorganizuję konferencję mającą na celu propagowanie dobrych praktyk współpracy lokalne między samorządami, biznesem i organizacjami pozarządowymi. Prowadzę mediacje rodzinne i gospodarcze. Realizuję swoje zainteresowania i pasje. Od września 2014 gram w baterii samby brazylijskiej – batucady.

Największą wartość i radość przynoszą mi znajomość, rozmowy i współdziałanie z ludźmi pełnymi energii realizującymi swoje pasje nie oglądając się na ograniczenia i opinie osób trzecich.

Life Coaching – Pakiet
1 200,- zł
brutto
 
5 sesji life coachingu
Forma:
– spotkanie bezpośrednie
– przez skype
– przez telefon
Spotkanie trwa 90-120 minut
Dowolna godzina spotkania
Wartość pakietu 1 500,- zł

Ważność pakietu: 6 miesięcy od pierwszej sesji

Life Coaching – sesja
300,- zł
brutto
 
1 sesja life coachingu
Forma:
– spotkanie bezpośrednie
– przez Skype
– przez telefon
Spotkanie trwa 90-120 minut
Dowolna godzina spotkania
Możliwość rozliczenia jako Pakiet

Współpraca

Współpraca ze mną opiera się na jednym lub serii spotkań coachingowych. Pierwsza sesja jest bezpłatna i ma charakter zapoznawczo-kontraktowy. Sesje maja formę kameralnych 2 godzinnych spotkań. Jestem otwarty na różne formy kooperacji, w tym partnerstwo i barter.

Gdy uzna Pani/Pan, że nasza współpraca mogłaby się przyczynić do rozwoju i przystąpienia do realizacji pożądanych zmian, chętnie omówię możliwości współpracy na niezobowiązującym spotkaniu. Moje dane kontaktowe znajdują się poniżej. Lubię kontakt osobisty i do takiego zachęcam.

Z wyrazami szacunku
Krzysztof Michał Nowak
Life Coach – trener – mediator
+48 509678872
krzysztof.michal.nowak@gmail.com